ديگر مدت زمان زيادي است كه دوربين هاي قديمي جاي خود را به دوربين هاي ديجيتال داده اند. در حال حاضر نيز رقابت ميان اين دوربين هاي ديجيتال بر سر برتري كيفيت هر كدام است. به طبع هر چه دوربين هوشمندتر و از تكنولوژي پيشرفته‌تري برخوردار باشد، تصاوير بهتري را نسبت به دريافت يك عكس يك ساعته در عكاسي ارائه مي‌دهد. در اين ميان چند روش ويرايشي هوشمندانه به بهينه‌سازي عكس‌ها كمك شاياني مي‌كند. اكنون قصد داريم به معرفي 3 ترفند ساده اما در حين حال حرفه اي بپردازيم كه شما را در مسير داشتن عكس هاي ديجيتال با كيفيت مطلوب تر قرار ميدهد. تثبيت تعادل و ميزان رنگ

دوربين شما هر بار كه عكسي را مي‌گيرد نور را تنظيم كرده و تعادل در رنگ را طوري تنظيم مي‌كند كه همه رنگ‌هاي موجود در يك منظره به نظر دقيق و مناسب هستند. اگر رنگ آبي يا قرمز تصاوير بيش از حد باشند، در اين صورت تعادل رنگ سفيد شما به هم مي‌خورد. يك روش براي استخراج رنگ‌هاي دقيق و درست، تنظيم دستي تعادل رنگ سفيد قبل از گرفتن عكس است. به كتابچه راهنماي دوربين براي اطلاع از دستور‌العمل‌هاي دستيابي به كنترل تعادل رنگ سفيد آن مراجعه نماييد. تنظيمات طراحي شده‌اي براي موارد و شرايط دلخواه خود را انجام دهيد (مثل ميزان نور و روشنايي در روز يا داخل خانه).

گزينه ديگر اصلاح رنگ‌ها بوسيله يك برنامه ويرايش تصوير است. در برنامه Photoshop Elements براي مثال بايد روي جدول Quick Fix كليك كرده و اسلايدر Temperature را تا زماني كه رنگ‌ها متعادل و ميزان شوند، بكشيد.


اصلاح نوردهي

حتي احتمال اين وجود دارد كه گاهي يك عكس كم نور يا پر نور جلوه نمايد. شما مي‌توانيد اكثر تصاوير خود را با استفاده از كنترل Histogram يا Levels در ويرايشگر تصوير خود بهينه سازيد. در برنامه Photoshop Elements بايد تصوير مورد نظر را باز نموده و به ترتيب Enhance، Adjust، Lighting و Levels را انتخاب نماييد. نموداري را مشاهده مي‌كنيد (به نام Histogram) كه توزيع پيكسل‌هاي تاريك و روشن تصوير شما را نشان مي‌دهد. اگر تعداد زيادي از اين پيكسل‌ها در سمت راست نموارد جمع شوند، تصوير پرنور و يا بالعكس اگر پيكسل‌ها در گوشه سمت چپ نموارد جمع شوند، تصوير كم نور ديده مي‌شود. براي روشن كردن كل تصوير بايد White point را به سمت راست نموار سمت چپ بكشيد. جهت تاريك كردن تصوير بايد Black را به سمت چپ نمودار سمت راست بكشيد. جهت تنظيم رنگ مياني تصوير بايد فلش مياني را به سمت راست يا چپ بكشيد.

تنظيم خطوط عمودي

آيا تا به حال تصوير برخي را ديده‌ايد كه به نظر در حال سقوط باشد؟ اين اثر Perspective Distortion ناميده مي‌شود. در عكاسي از سخت‌افزار گراني براي اجتناب از اين اثر استفاده مي‌شود.اما مي‌توان از ترفندهاي نسبتأ ديجيتال بجاي اين سخت‌افزار استفاده نمود. در برنامه Photoshop Elements مي‌توانيد شدت كجي را با انتخاب فيلتر و عبارت Correct Camera Distortion كاهش دهيد. براي كاهش كجي تصوير و منظره بايد به تنظيم Vertical Perspective بپردازيد (بايد تصوير را جهت حذف قسمت نهايي باريك شده ببريد). بسياري از افراد ترجيح مي‌دهند از يك فيلتر ضميمه فتوشاپ استفاده كنند كه براي اصلاح تصوير طراحي شده بكار مي‌رود، مثل محصول 119 دلاري شركت Andromeda Software به نام LensDoc . اين برنامه تاثير خرابي و كجي لنز را اصلاح كرده و طرحي به تصاوير شما مي‌دهد كه به نظر صاف و دقيقا مثل برج پيزا به نظر مي‌آيند كه در سال 1173 احداث آن آغاز شده است.

به نقل از ترفندستا